neděle 26. dubna 2020

Setřásání beránka

aneb cykloturistika z Prahy na Říp
Netřeba se bát. To mě napadne vždy, když touto obcí projíždím a protože se to vždy děje na kole cestou z Řípu, mám to tak již spojené s pravidelnou jarní vyjížďkou SVB. Znalí si pamatují význam této zkratky. Setřásání velikonočního beránka. Pro mnohé často první delší jarní výjezd v polovině dubna, kdy je třeba začít setřásat zimní tukové zásoby a velikonočními oslavami a beránky nabrané pak zvlášť. Letos tedy již po 22. Již to vypadalo, že s Honzou oficiálně pojedeme jen dva, ale štěstí a rozum nám přeje. Deset cyklistů je dle nového nařízení vlády povolený počet.
V Holešovicích se okolí místa srazu za ty roky několikrát proměnilo. Kdysi tu bývaly lavičky, ale již dávno zůstaly jen betonové sokly. Krátce po osmé vyjíždíme přes nový lanový most na druhou stranu Vltavy a už to sviští po asfaltové cyklostezce. Ještě před pár lety vám úsek před Klecánkami mohl vytřást duši z těla. Prostě samý kámen a výmol. Dnes je zde luxusní asfaltka. Jen nám tentokrát cestu znepříjemňoval studený protivítr a to nejen tady, ale téměř celou trasu na Říp.
Na zastávce v Klecánkách se připojuje zbytek našeho pelotonu a v plném počtu deseti vyjíždíme dál po turistické značce do Řeže. Kdysi v nultém ročníku, když jsme trasu plánovali, jsme měli myšlenku co nejvíc se trasou blížit pravému břehu Vltavy. Tak je zachována dodnes i když vyjet na žlutou lávku v Řeži již není nutné. Je možné jí podjet místem kdy kdysi rostly jen kopřivy. Toto tradiční místo pro společné fotografování si nenecháváme ujít.
Pamatuji se, že na lávce se řešily první defekty. Tentokrát vzorně, nikomu nic nechybí ani nikdo nechybí. Zdržíme se jen krátce a vyjíždíme na další cestu. Pod lávkou se cyklistická trasa přes parkoviště zatáčí opět k vodě. Býval tady pěkně prudký svah, na kterém si Tahy jednou pěkně rozbil brejle, když ve sjezdu vjel do díry. Jedu tedy na čele a pochvaluji si jak je to tady teď bezpečné. Dokonce i na zemi šipka pro cyklisty. Po sto metrech se ohlížíme, ale za naší první trojicí nikdo. Voláme mobilem co se děje a prý nehoda. Holky se srazily na parkovišti a je třeba ošetřit krvavé rány typicky silničního lišeje.


Krvavé šrámy vypadají ošklivě, ale holky to nesou statečně. Zalepujeme rány a pokračujeme v plném počtu dál. Čeká nás nejkrásnější úsek cesty po krásné úzké pěšině vinoucí se těsně u vody a často i ve výšce nad ní. Nic pro závratí trpící jedince.
U přívozu v Libčicích je ten správný čas rozkrojit beránka a posilnit se na další cestu, aby bylo co setřásat. Byl pochvalně dobrý, tak jistě bude i motivací k účasti v dalších ročnících. Po beránkovi zbylo za chvíli jen pár drobečků.

První zatěžkávající zkouška a větší stoupání vhodné k setřásání nás čekalo za Vepřekem. Na 250 m dlouhém úseku s převýšením 37 m je možné ochutnat jízdu ze sedla. Říká se kdo vyjede zde v pohodě, má šanci dát to i na Řípu.
Další, již delší táhlé stoupání za Jeviněvsí šlapeme již každý dle svých sil. Od návsi měří stoupání 800 m a získáme zde 50 m převýšení. Potom už jen rychlý sjezd do Černoučku k oblíbené restauraci. Tentokrát, poprvé po 22 letech, si zde nemůžeme dopřát posilňující pivo před cestou na samotný vrchol hory Říp. Je bohužel zavřeno.
Od parkoviště v úpatí hory začíná prestižní soutěž našeho výjezdu s názvem Kolmo na Říp. 
Na 750 m trati je třeba překonat 132 výškových metrů a přitom si zachovat čest a nedotknout se ani jednou nohou země. Pokud se vám podaří překonat počáteční kamenitý úsek asi 200 m, máte šanci, ale ještě zdaleka ne vyhráno. Následuje litá betonová stezka a sklon stoupání roste až ke skalce po levé ruce. Přední kolo se zvedá, zadní podkluzuje. Většina borců končí svůj pokus po 50 až 100 m na betonu. Sklon je zde tak prudký, že ani tlačit kolo není jednoduché. Za skalkou stoupání trochu polevuje a můžete si oddechnout a pokochat výhledem vlevo. Nezastavujte! Cíl je až u hospody. To nejhorší máte za sebou, ale ještě není vyhráno. Následuje ještě 400 m táhlého stoupání s převýšením dobrých 70 m. Největší množství historicky započtených výjezdů v této soutěži patří Honzovi a i tentokrát je jediným vítězem a zaslouží si čestný zápis neboť vyjel čestně až ke vchodu do kaple.
Tak ještě cílové foto a můžeme se vydat na cestu zpět. 

Cesta zpět prvních více než 12 km klesá a tentokrát jedeme navíc s větrem v zádech až za železniční přejezd Cítov. S pohledem na Mělnický zámek v dálce odbočujeme na Býkev. Před oblíbeným přechodem parovodu nás překvapí objížďka. Mosty přes Vraňansko-Hořínský plavební kanál jsou v rekonstrukci, ale naštěstí ten vzdálenější můžeme s menšími překážkami přejít. 

Následují povodní zničené Zálezlice, nyní rok od roku výstavnější. Také tady byla dříve pravidelná zastávka na pivo, ale ty časy vzala velká voda. Nenápadně, táhlá cesta stoupá do Odolené Vody. Běžně tuto obec objíždíme kolem lomu. Tentokrát si děláme naději na možné občerstvení. Někteří využívají možnost okénka v místní restauraci, většíma pak nakupuje dobroty v cukrárně.
Zbývá už jen kousek do Panenských Břežan, Klecan a podél Vltavy zpět do Holešovic
Byl to mimořádný ročník, mimořádně vydařený příjemnými i mimořádnými čísly:
Plný počet deseti účastníků dojel pohromadě až do Klecan.
Peloton byl mimořádně bohatý na běžce a pokud správně počítám nejméně 8 cyklistů již zdolalo maratonskou vzdálenost.
Poprvé se sešla plně genderově vyrovnaná parta pěti žen a pěti mužů.
Na celé trase nebyl zaznamenán jediný defekt. Až na ty odřeniny 😁
Zvláštní pozornost a velký obdiv patří Jarmile, která vzdálenost 100km dala poprvé v životě a prakticky bez přípravy na vypůjčeném kole.
Velký dík všem a těším se zase za rok. Beránek bude upečen a samolepky pro 23. ročník vytištěny. Plánovaný termín pro další ročník si znamenám již dnes. 17. duben 2021, tedy týden po Velikonocích.

Žádné komentáře:

Okomentovat